Old Printed Books
English Ukrainian
Головна сторінкаScanning department
    Стародруками називають друковані видання, які з'явилися від початку винайдення процесу друкарства в середині XV сторіччя і до початку XIX сторіччя. Через значний вік таких документів вони зазвичай знаходяться в поганому фізичному стані та мають досить низьку механічну міцність паперу. Окрім того, в процесі тривалого використання багато документів втратили деякі зі своїх частин, зазнали руйнівного впливу цвілі, грибку, комах та інших шкідливих факторів. Зважаючи на сказане вище, та приймаючи до уваги всебічну велику цінність таких документів, для створення цифрових копій старовинних документів було засновано підрозділ сканування старовинних документів. Завданням цього підрозділу стало створення та впровадження ефективної технології сканування, зберігання та представлення старовинних документів. На відміну від технології сканування сучасних документів, при створенні технології сканування старовинних документів необхідно враховувати багато особливостей роботи з такими документами. Однією з головних особливостей є проблема забезпечення збереження старовинних документів під час сканування. Іншою особливістю є необхідність забезпечення високої якості відсканованих документів, що дозволить дослідникам якомога рідше звертатись до оригіналів. Також важливим є надійне зберігання цифрових копій старовинних документів та створення зручного механізму представлення таких копій для кінцевих користувачів.

    Під забезпеченням збереження стародруків потрібно розуміти як заходи що запобігають викраденню таких документів, так і заходи щодо незмінності стану та зовнішнього вигляду стародруків в процесі сканування. Для запобігання викраденню стародруків роботи по скануванню проводяться в окремій кімнаті, яка обладнана охоронною та пожежною сигналізацією, а також сейфом для тимчасового зберігання документів. Крім того розроблено спеціальну процедуру доставки старовинних документів зі сховища до місця сканування. При передачі старовинних документів для сканування, бібліотекар фіксує стан документу у спеціальному журналі, а при поверненні стан документу знову перевіряється та відмічається. Співробітники, що безпосередньо виконують сканування стародруків, навчаються поводженню зі старовинними документами та знаходяться під постійним наглядом співробітників відділу рідкісної книги. У збереженні старовинних документів під час сканування значну роль відіграє спеціалізований книжковий сканер BookEye Color A2, за допомогою якого і відбувається сканування. Цей сканер дозволяє сканувати документи без необхідності їх повного розгортання та притискання до пласкої поверхні, крім того в його лампі освітлення відсутні ультрафіолетова та інфрачервона частини спектру які мають негативний вплив на папір старовинних документів. З повними технічними характеристиками сканера можна ознайомитись на сайті www.imageaccess.com. Для обробки результатів сканування використовується програмне забезпечення BSCAN версії 5.0. За допомогою вбудованої в ПЗ BSCAN спеціалізованої скриптової мови ця програма була спеціально налаштована для швидкого та зручного процесу сканування. Всі роботи з налаштування програмного забезпечення та технічної підготовки операторів сканера проводились спеціалістами фірми UniNET Ltd.

    Висока якість результатів сканування досягнута за рахунок спеціальної підготовки співробітників, що виконують сканування, та завдяки використанню графічного формату TIFF для збереження результатів сканування. Всі результати сканування зберігаються лише в графічному вигляді. Конвертація графічного зображення сторінок документів в їх текстовий вигляд на сьогодні неможлива через відсутність ефективного програмного забезпечення для автоматичного розпізнавання та перевірки текстів стародавніми Європейськими мовами. В майбутньому, якщо з'явиться необхідне програмне забезпечення, процес конвертації може бути проведений з легкістю.

    Надійність зберігання цифрових копій старовинних документів забезпечується сервером з RAID 50 масивом. На сьогодні розмір RAID масиву становить 2 Тб та може бути збільшений при необхідності. Крім збереження результатів сканування в TIFF форматі, вони також зберігаються в JPG форматі, який займає в 10-15 разів менше місця при певному погіршенні якості зображення. Файли сторінок документів в форматі JPG використовуються для їх попереднього перегляду на веб-сайті. Це дозволяє значно знизити обсяг Інтернет-трафіку користувача під час пошуку необхідної інформації у документі. І в цілому, сайт був розроблений для забезпечення зручного та повного доступу до цифрових копій старовинних документів, що знаходяться у фондах Наукової бібліотеки імені М. Максимовича Київського Національного Університету імені Тараса Шевченка.

Про фонд
Про фонд
Технологія сканування
Технологія сканування
UNDP в Україні UNESCO в Україні
Київський Національний Університет ім. Тараса Шевченко © 2006 Київський
Національний Університет
імені Тараса Шевченка